TDEC Group – Aktualności
Aktualności
Jeżeli chcesz poznać TDEC, to jesteś w dobrym
miejscu
Grill firmowy - sezon rozpoczęty!
26 May 2023
Majowa pogoda pozwoliła nam spędzić wspólne popołudnie przy grillu. Sezon rozpoczęliśmy smakowicie!
Targi InfraBIM
24 May 2023
Europejskie Centrum Certyfikacji BIM oraz Politechnika Krakowska przy wsparciu infraTEAM zorganizowały Targi infraBIM, na których 3DSCANNERS miało przyjemność zaprezentować swoją działalność. Targi były wzbogacone o serię konferencji i spotkań toczących się wokół tematów wykorzystania nowych cyfrowych technologii w inwestycjach budowlanych i infrastrukturalnych, czyli w uproszczeniu skanowanie, BIM i GIS, jako integralne narzędzia w Budownictwie 4.0
infraBIM 2023 to już 4. edycja wydarzenia. Wszystkim tym, którzy są zainteresowani takimi tematami jak np. standardy GS1 dla Cyfrowego bliźniaka, zarządzanie ciągłymi zmianami w projektach budowlanych, GIS i rekonstrukcja 3D, czy nawet polityka BIM w wybranych krajach, polecamy wybrać się w przyszłym roku na Politechnikę Krakowską.
3DSCANNERS, jako zaledwie jedna z paru firm typowo usługowych na tych targach, budziła zainteresowanie. Udało nam się porozmawiać z przedstawicielami firm informatycznych oferujących rozwiązania dla branży stoczniowej, budownictwa, drogownictwa, specjalistami z urzędu zamówień publicznych, koordynatorami BIM generalnych wykonawców na rynku polskim. Nasze spostrzeżenie jest takie, że 30 lat obecności skanerów stacjonarnych w branżach inżynierskich spowodowało ugruntowanie się przekonania, że skanowanie jest toporne, długie i kosztowne. Wejście na rynek 3 lata temu skanerów mobilnych NavVis’a dało szansę zmianie, ale całe gros pracy rozpowszechnienia wśród klientów świadomości o nowych możliwościach jeszcze przed nami.
Wśród wystawców wiodły prym firmy dystrybuujące sprzęt pomiarowy, więc też mieliśmy okazję zrobić sprawny przegląd nowinek technicznych, jak Leica BLK2Go i Leica BLK 360, inny typ skanerów mobilnych.
Relacjonuje: Agnieszka
Wizyta na budowie w Darmstadt
12 May 2023
W maju mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wycieczce na budowę FAIR – projektu zlokalizowanego w Darmstadt pod Frankfurtem, w którego tworzeniu uczestniczy nasza firma.
FAIR, czyli Facility for Antiproton and Ion Research, to kompleks akceleratorów cząstek tworzących ośrodek badań jądrowych, obecnie największy i najdroższy projekt badawczy na świecie. Dzięki zderzaniu antyprotonów i jonów w wiązkach o intensywnościach dotąd niedostępnych, laboratorium otworzy nowy etap badań nad różnymi formami materii. Będą między innymi możliwe badania nad materią znajdującą się w warunkach jakie panowały na różnych etapach ewolucji Wszechświata. Przewidywane są także badania bardzo praktyczne dla potrzeb energetyki, medycyny, przyszłych misji kosmicznych czy inżynierii materiałowej.
Wycieczkę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem na lotnisku w Krakowie, skąd wylecieliśmy dziewięcioosobową grupą, aby po trzech godzinach być już u celu. Na miejscu czekała na nas Linda, która przygotowała typowe bawarskie śniadanie. Po krótkim szkoleniu BHP zostaliśmy oprowadzeni po placu budowy FAIR. Mogliśmy oglądać zamontowane instalacje, które najpierw widzieliśmy na ekranach naszych monitorów, a kierownik budowy, który nas oprowadzał, udzielił nam cennych wskazówek na temat tego, jakie rozwiązania są często stosowane na budowie i jakich błędów należy unikać.
Drugą część wycieczki stanowiła wizyta w GSI – Instytucie Badań Ciężkich Jonów, na którego rozbudowie opiera się FAIR. Po wykładzie wprowadzającym zostaliśmy zabrani przez przewodniczkę do laboratorium gdzie znajdują się akceleratory i stanowiska badawcze.
Zmęczeni po intensywnym dniu ale zadowoleni, wróciliśmy do Krakowa. Możliwość zobaczenia naszych (i nie tylko) instalacji na żywo to cenna lekcja i oby więcej tego typu doświadczeń.
Relacjonuje: Dominika
Szkolenie MicroStation
14 Apr 2023
W ostatnich dniach udało mi się skorzystać z dostępnego, w formie online, szkolenia firmy Bentley. Szkolenie to dotyczyło obsługi programu MicroStation w wersji CONNECT Edition. Podstawę kursu stanowiły krótkie filmy – tutoriale, przyporządkowane do kolejno poruszanych zagadnień, trwające przeważnie nie więcej niż 10 minut każdy. Były to więc dość skondensowane materiały, jednak ze względu na drobiazgowy opis wykonywanych czynności, nie sposób było się zgubić podczas wykonywania zadań. Szkolenie zostało podzielone na 10 rozdziałów. Obrazek poniżej przedstawia pierwsze dwa z nich. Niebieską czcionką wyszczególniono kolejne tematy poruszanych zagadnień.
Poniżej postaram się wymienić funkcjonalności programu, których nauczyłem się podczas szkolenia, a które wydały mi się ciekawe i przydatne:
- Dostosowywanie / obracanie kompasu rysowania (Accu Draw) do elementu, na którym pracuję
- Tworzenie podwójnych linii odnośnikowych do tekstów, zaawansowana edycja opisów
- Projektowanie przy pomocy komórek (Cells) własnego stylu wypełnienia
- Aplikowanie dla danego widoku zbioru kryteriów wyświetlania plików/referencji/elem./modeli (Display Rule)
- Wstawianie grafik rastrowych do pliku
- Tworzenie spisu arkuszy z całego projektu (Sheet Index)
- Plotowanie arkuszy z możliwością włączania i wyłączania warstw z poziomu pliku PDF
Szkolenie jest darmowe, a po jego ukończeniu rozwiązuje się test, którego pozytywny wynik skutkuje uzyskaniem akredytacji użytkownika. Znajdziecie je bezpośrednio pod linkiem: learn.bentley.com/app/accreditation. Dostępny jest również kurs dla projektanta budownictwa lądowego. Wyświetli się on po kliknięciu odnośnika zaznaczonego na obrazku poniżej.
Relacjonuje: Norbert
Targi HVAC EXPO 2023
06 Mar 2023
Targi HVAC EXPO 2023 odbyły się po raz pierwszy w takim formacie w dniach 01-02.03.2023 roku w Nadarzynie koło Warszawy.
PIERWSZY DZIEŃ TARGÓW
Pierwszego dnia Targów dowiedzieliśmy się między innymi o wprowadzanych od kwietnia tego roku zmianach dotyczących sporządzania Świadectw Charakterystyki Energetycznej. Dokument ten będzie obowiązkowy przy sprzedaży lub wynajmie lokalu bądź mieszkania.
Inna ciekawostka z tego dnia to z uwagi na Dyrektywy Unijne związane z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych od 2025 roku będzie zabronione stosowanie czynników chłodniczych o GWP powyżej 750. Wielu producentów urządzeń klimatyzacyjnych (pompy ciepła, klimatyzatory SPLIT, VRF) wprowadza już na rynek urządzenia na czynnik freonowy R32 (GWP=675), ale także na czynnik R290 (GWP=3).
DRUGI DZIEŃ TARGÓW
Drugiego dnia Targów usłyszeliśmy między innymi o obecnie obowiązujących przepisach w zakresie oddymiania budynków mieszkalnych oraz biurowych. Omówione zostały proponowane zmiany w normie PN-B-02877-4 w zakresie oddymiania klatki schodowej. Przedstawione zostały także przykłady sposobu doprowadzania powietrza do klatki schodowej dla Budynków Niskich (N) oraz Średnio Wysokich (SW).
Inna ciekawostka to wykład na temat jakości powietrza w Polsce oraz bieżące analizy co można z tym zrobić. Okazuje się bowiem, że głównym problemem jest w dalszym ciągu zmniejszenie stężenia zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu (głównie pyły PM2,5). Jednym z rozwiązań jest zwiększenie skuteczności filtracji powietrza w systemach wentylacji do pomieszczeń. Ale obecnie obowiązująca Norma klas filtracji jest tak zawiła, że stwarza problemy z ich prawidłowym doborem.
I wreszcie na sam koniec dowiedzieliśmy się, że przeprowadzono szereg prac i obliczeń danych meteorologicznych na terenie Polski dla lat 2001-2020. Na ich podstawie okazuje się, że obecnie stosowane wartości temperatur zewnętrznych powietrza dla ZIMY (dane meteorologiczne z lat 1971-2000) są nie adekwatne do zmian klimatu.
Relacjonuje: Michał
Wizyta na budowie w Wiedniu
31 Jan 2023
Otto-Wagner-Spital
Pod koniec stycznia odwiedziliśmy kilka budynków szpitalnych z kompleksu Otto-Wagner-Spital, w których prowadzone są prace modernizacyjne. W obiektach tych rysowaliśmy instalacje HVAC, wodno-kanalizacyjne oraz gazów medycznych. Sporym wyzwaniem było doprojektowanie nowych części instalacji do już istniejących a koordynacja opierała się głównie na zdjęciach i informacjach od osób na miejscu. Dodatkowym utrudnieniem okazało się planowanie otworowań, które ze względu na zabytkowy charakter obiektów posiadały ściśle określone wytyczne.
Dzięki wizycie na miejscu mogliśmy na żywo porównać wykonany przez nas projekt z rzeczywistym montażem, zaobserwować rozwiązania bardziej praktyczne, które możemy wcielać w kolejne projekty. Na budowie nie zawsze jest tak kolorowo jak na planach i widać to było na przykładzie wspominanych już wcześniej otworowań.
Ciekawym miejscem był budynek szpitalny przeznaczony dla więźniów. Sale chorych oraz toalety były inaczej zaaranżowane niż dla zwykłych pacjentów, między innymi ukryte instalacje gazów medycznych czy specjalne przybory w łazienkach ograniczające samookaleczenie. Ponadto grzejniki i okna posiadały specjalne przesłony, które ograniczają kontakt ze światem zewnętrznym ale i również zmniejszają przepływ ciepła nawet do 30%. Dlatego ważne jest uwzględnienie tak niestandardowych rozwiązań już na etapie projektowania.
Odwiedzając budowę w trakcie lub po zakończeniu projektowania zyskujemy cenne doświadczenie, które możemy wykorzystać w dalszej pracy. Taki wyjazd to nie tylko praca, ale również możliwość zwiedzenia nowych miejsc, poznania ludzi, z którymi pracujemy głównie na odległość oraz integracja z kolegami i koleżankami z firmy.
Relacjonuje: Przemysław
Szkolenie VDS
10 Jan 2023
Styczeń rozpoczęliśmy szkoleniem VDS „Stałe urządzenia gaśnicze wodne wg PN-EN i VdS”. W skład programu wchodziło zarówno wprowadzenie z podstaw ochrony przeciwpożarowej jak i tematy bardziej zaawansowane wraz z obliczeniami hydraulicznymi.
- Podstawy instalacji gaśniczych
- Rodzaje tryskaczy
- Zagrożenia pożarowe
- Przewody rurowe stosowane w instalacjach tryskaczowych
- Zasilanie wodne
- Obliczenia hydrauliczne – zadania praktyczne
- Wizyta w fabryce, gdzie znajduje się testowa instalacja tryskaczowa
- Obszerne materiały szkoleniowe
Tak o wrażeniach ze szkolenia wypowiada się jeden z uczestników:
„W szkoleniu szczególnie podobało mi się przygotowanie merytoryczne, doświadczenie oraz znajomość praktycznych i teoretycznych podstaw projektowania instalacji ppoż., jakie prezentowali prelegenci. Zajęcia były prowadzone w zrównoważonym tempie, tak aby każdy uczestnik zrozumiał poruszany temat, jednocześnie nie wykraczając znacząco poza założone ramy czasowe. Materiały szkoleniowe, które otrzymaliśmy to również można powiedzieć cała encyklopedia na temat projektowania instalacji ppoż. zawierająca przykłady i wyjaśnienia pomagające w poprawnym zaprojektowaniu systemów ppoż. Jedyne czego mogło brakować z naszego punktu widzenia, to większego nacisku na kwestie projektowania z wykorzystaniem środowisk CAD, czy przeprowadzania obliczeń hydraulicznych w przypadku złożonych, kilkupoziomowych instalacji tryskaczowych.”
Relacjonuje: Rafał
Impreza firmowa - podsumowanie roku 2022
19 Dec 2022
Jak co roku spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować miniony rok.
W atmosferze wspólnej zabawy, radości i uśmiechu czyniliśmy kolejne dni naszej współpracy wartymi skatalogowania!
Krótka relacja fotograficzna z imprezy.